اطلاعات

پیام آنلاین حراجی

      کاربر محترم؛ انتشار مطالب دیگر رسانه ها از سوی پایگاه آنلاین حراجی لزوما به معنای صحت و تایید محتوای آنها نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود. در ضمن شما می توانید اخبار و مطالب وزین خود را که تا کنون در هیچ رسانه‌ای منتشر نشده است را از طریق ایمیل info@Onlineharaji.com  برای ما ارسال نمایید تا در صورت دارا بودن مولفه‌های لازم، در بخش ویژه منتشر گردد

اخبار

امکان شاخه بندی نظرات در اینستاگرام

  دانیال حجاری: به لطف قابلیت جدید اینستاگرام که به تازگی منتشر شده، دیگر کامنت ها با یکدیگر تداخل پیدا نخواهند کرد. شاخه بندی نظرات در اینستاگرام نظم خاصی به آن‌ها می‌دهد....

خوردن گردو به کاهش وزن کمک می کند؟

 جمیله محمدی چراتی: کاملا مشخص است خوردن گردو حس پُری و سیری به انسان می دهد. اخیرا در تحقیق دانشمندان مرکز پزشکی BIMC پرده از فعالیت های مغزی که موجب این حالت با خوردن گردو می شوند، برداشته شده است. یافته های این تحقیق می تواند منجر به درمان های آینده ی چاقی شود....

ابتلا به سرطان پستان با نور مصنوعی!

 محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات عصر امروز در حاشیه اولین جلسه کابینه دوازدهم یک مطالعه طولانی مدت نشان می‌دهد زنانی که اغلب در معرض نور مصنوعی قرار دارند، خطر بالایی را برای ابتلا به سرطان پستان تجربه می‌کنند. ارتباط میان نوردهی مصنوعی و خطر سرطان پستان در بعضی از زنان بیش از دیگران مشهود بود، به ویژه در میان زنان یائسه که سابقه سیگار کشیدن دارند.

یک مطالعه طولانی مدت توسط گروهی از محققان دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد نشان می‌دهد زنانی که در طول شب بیشتر در معرض نور مصنوعی هستند، خطر ابتلا به سرطان سینه در آنها افزایش می‌یابد. روشنایی مصنوعی شامل چراغ‌های خیابانی، علائم تجاری و دیگر روشنایی‌های شبانه در اطراف خانه‌های ما است.

در واقع آنها دریافتند که خطر ابتلا به سرطان پستان در زنان تحت چنین شرایطی بیش از 14 درصد است. به خصوص زنانی که در مناطقی زندگی می‌کنند که دارای سطح بالایی از روشنایی فضای باز در شب است، مستعدتر هستند.

سرطان پستان یا سرطان سینه(Breast Cancer) به نوعی سرطان گفته می‌شود که از بافت پستان آغاز می‌شود.

زن بودن، مهم‌ترین عامل احتمال بروز سرطان پستان است. اگرچه مردان نیز به این سرطان مبتلا می‌شوند اما احتمال آن در زنان ببیش از صد برابر است.

سایر علائم سرطان پستان می‌تواند یک توده در سینه، تغییر در شکل سینه، گودی پوست، ترشح مایع از نوک سینه یا پوسته شدن قسمتی از سینه باشد.

در افرادی که بیماری در اندام‌های دیگر آنها گسترش پیدا کرده باشد، این علائم می‌توانند درد استخوان، غدد لنفاوی متورم، تنگی نفس، یا یرقان باشند.

عوامل خطر ابتلا به سرطان پستان عبارتند از: مرض چاقی، عدم تمرین فیزیکی، نوشیدن نوشیدنی‌های الکلی، درمان جایگزینی هورمون در طول یائسگی، پرتوهای یونی، اولین قاعدگی در سنین پایین و دیر بچه‌دار شدن یا بچه‌دار نشدن.

اگرچه قبلا مطالعات مشابهی انجام شده است، اما شاید این پژوهش یکی از جامع‌ترین آنهاست که ارتباط بین نور مصنوعی و خطر سرطان پستان را بررسی می‌کند.

تحقیقات ارتباط میان قرار گرفتن در معرض نور مصنوعی و سرطان پستان را بررسی می‌کند.

در واقع، محققان داده‌های مربوط به نزدیک به 110 هزار زن را بین سالهای 1989 تا 2013 مطالعه کردند. آنها همچنین تصاویر ماهواره‌ای شبانه از زمین را به ویژه در مناطق مسکونی هر یک از شرکت کنندگان مورد مطالعه قرار دادند.

همچنین وضعیت اجتماعی، اقتصادی و بهداشت و سلامتی هر شرکت کننده و نیز کار شبانه، در مطالعه مورد توجه قرار گرفت.

همانطور که در بالا ذکر شد، خطر ابتلا به سرطان پستان برای زنان با قرارگیری در معرض نور مصنوعی در فضای باز 14 درصد نسبت به زنانی که کمتر در معرض این نورها قرار دارند، بیشتر است.

در میان شرکت کنندگان، 3549 مورد ابتلا به سرطان پستان ثبت شد.

جالب توجه است که این پیوند در میان زنان پیش از یائسگی دیده شد که سیگاری‌های گذشته یا حال بودند.

یک ارتباط قوی نیز میان ابتلا به سرطان پستان و زنانی که شیفت شب کار می‌کردند، نشان می‌دهد که شاید ترکیب نور مصنوعی با کار شبانه باعث افزایش خطر ابتلا به این بیماری می‌شود.

این اولین مطالعه‌ای نیست که رابطه بین قرارگیری در معرض نور مصنوعی و سرطان پستان را بررسی می‌کند. همانند مطالعات قبلی، محققان معتقدند که نوردهی حتی در ساعات شبانه، اختلال هورمون را ایجاد کند.

"پیتر جیمز" استاد دانشکده پزشکی هاروارد و نویسنده اصلی این پژوهش می‌گوید: تحقیقات روزافزون در مورد نور در شب و سرطان پستان بر اساس داده‌ها نشان می‌دهد که قرار گرفتن در معرض نور در طول ساعات شب ترشح شبانه ملاتونین را مختل می‌کند و موجب اختلال در الگوهای شبانه روزی می‌گردد.


ملاتونین یک هورمون طبیعی است که توسط یک غده کوچک در مغز ترشح می‌شود، همچنین می‌تواند در مواد غذایی و مکمل‌های مختلف یافت شود. این یک هورمون است که به طور خاص مسئول به خواب رفتن و بیدار شدن است که به نوبه خود بر چرخه و روند سلول‌های بدن تاثیر می‌گذارد.

مقدار بسیار کمی از ملاتونین در غذاهایی مانند گوشت‌ها، حبوبات، میوه‌ها و سبزیجات وجود دارد. ملاتونین همچنین به صورت مکمل غذایی در بازار وجود دارد، هرچند ارزش تغذیه‌ای شناخته‌شده‌ای ندارد.

محققان معتقدند که توضیح احتمالی اثرات ملاتونین بر خطر ابتلا به سرطان، این است که اختلال در الگوهای معمول روزانه، منجر به تقسیم غیرطبیعی سلول می‌شود.

جالب توجه است که اثرات مضر نور مصنوعی نه تنها بر انسان تاثیر می‌گذارد، بلکه در آزمایش‌های قبلی، در موش‌هایی که تحت چرخه‌های نور معکوس قرار گرفته بودند، تومورهای پستان بیشتری مشاهده شد.

علاوه بر این، مطالعه اخیر نیز نشان داد که بهره‌وری زنبورها در مناطق تحت تاثیر نور مصنوعی به طور قابل توجهی تحت تاثیر منفی قرار می‌گیرد.

به دلیل این نتایج، محققان بر این باورند که مطالعات بیشتر برای کشف اثرات نورپردازی مصنوعی ضروری است. همچنین ممکن است اثرات منفی آن فقط به زنان منحصر نباشد. به خصوص از آنجایی که مطالعات قبلی ارتباط با انواع دیگر سرطان مانند سرطان پروستات را نشان داده‌اند.

این پژوهش در مجله "Environmental Health Perspectives" منتشر شده است....

اصلاح نظام تعرفه سرویس‌های موبایل و خانگی

 محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات عصر امروز در حاشیه اولین جلسه کابینه دوازدهم در جمع خبرنگاران اظهار داشت:‌ اولین اولویت کاری ما اصلاح نظام تعرفه است که ما تعرفه‌های سرویس‌های موبایل و خانگی را متناسب‌سازی کنیم و گام اول را به سمت اصلاح مدل اقتصادی بازار در حوزه کسب‌وکارهای نوپا را پیش ببریم، تلاش می‌کنیم در اولین گام این نظام تعرفه به نفع مشتری را اصلاح کنیم.

وی تأکید کرد: مهم‌ترین کاری که برای مردم می‌توانیم انجام دهیم این است که زیرساخت‌های اشتغال را فراهم آوریم، ایجاد زمینه‌ها با همکاری دستگاه‌های دیگر برای ایجاد اشتغال گام بزرگی است و در گام های کوچک‌تر و زیرمجموعه آن باید قیمت‌ها را پایین بیاوریم و کیفیت را بهبود بخشیم. در موضوع کیفیت نیز هفته پیش گامی برداشتیم که اکنون می‌توان اثرات آن را دید و آن این است که حذف واسطه‌ها را در حوزه مسیریابی اینترنت انجام دادیم که گام مهمی بود که این اقدام از 2 روز پیش شروع شده که تأثیر جدی در کیفیت برخی از برنامه‌های موبایلی دارد.

آذری جهرمی گفت: هیچ مجموعه‌ای در نظام اعتقاد به ایجاد محدودیت در ساختار ارتباطی ندارد و این دکترین رهبری نظام است که چنین اعتقادی دارد اما همانطور که هیچ کس اعقتاد به اعمال محدودیت ندارد از آن طرف هم هیچ کسی هم اعتقاد به بی‌بندوباری ندارد. ما آزادی مسئولانه سخنی که رئیس جمهور امروز صبح به آن اشاره داشتند را پیگیری می‌کنیم و تلاش‌مان این است که دسترسی‌ها را همراه با اصول فرهنگی توسعه دهیم. اولاً اعتقاد ما براین است که محدودیت برای مردم ایجاد نکنیم و ثانیاً همه را به یک همدلی برسانیم و تمام تلاشم را خواهم کرد که دستگاه‌های مختلف به جای اینکه با هم چالش و تقابل داشته باشند این چالش به تعامل تبدیل شود و مردم زندگی‌ راحت‌تری داشته باشند....

پشه ها واقعا روزها کجا می‌روند؟

این سوال حتما برای شما هم همواره مطرح بوده که پشه‌ها صبح ها کجا می روند که شب‌ها فقط دست به اذیت و بیدار کردن آدم از خواب می‌زنند!

پشه ها و سوسک ها جزو منفورترین موجودات بر روی زمین محسوب می شوند؛ اما مزاحمت پشه ها برای انسان بسیار بیشتر از سوسک ها است، چرا که این حشرات کوچک، از زمانی که توانایی پرواز کردن پیدا می کنند، تنها بدنبال نیش زدن و مکیدن خون انسان هستند.

حقیقت این است که شانس گزیده شدن توسط پشه در تاریکی شب، بسیار بیشتر از روز است؛ بنابراین پشه ها ترجیح می دهند که در طول روز "بخوابند". از سوی دیگر، فعالیت در طول روز و در گرمای هوا می تواند برای این حشره کوچک، مرگبار باشد؛ از همین رو پشه ها ترجیح می دهند که بعد از غروب خورشید و در خنکی و تاریکی هوا فعالیت خود را آغاز کنند.

 
نکاتی مهم در مورد پشه ها

تنها پشه های ماده، انسان را نیش زده و خونش را می مکند؛ درحالیکه پشه های نر از شهد گلها تغذیه می کنند! همچنین مهره داران و سایر حیوانات نیز از نیش پشه ها در امان نیستند.

پشه های ماده برای تغذیه، خون انسان را نمی مکند! پشه های ماده از پروتئین ها و ترکیبات خاص در خون انسان برای تولید و پرورش تخم ها استفاده می کند.براساس گزارش سازمان بهداشت جهانی (WHO)، پشه یکی از مرگبارترین موجودات در جهان محسوب می شود. توانایی پشه ها در انتقال و گسترش بیماری ها، هر ساله منجر به مرگ میلیون ها نفر در جهان می شود.

بیش از نیمی از جمعیت جهان در مناطقی زندگی می کنند که گونه های پشه آئدس اجیپتی (Aedes aegypti) در آن حضور دارند. در سال 2015 بالغ بر 438 هزار نفر در اثر ابتلا به بیماری مالاریا جان خود را از دست دادند؛ همچنین شیوع تب دنگی در 3 دهه گذشته 30 برابر شده است.

نیش های مرگبار

بیماری ‌های ناقل‌ زاد (vector borne disease) به بیماری هایی گفته می شوند که توسط ناقلینی همچون پشه، کک، کنه، شپش یا ساس به انسان منتقل شده و خطرناک ‌ترین بیماری ‌ها را ایجاد می ‌کنند.

در این گروه، بیماری های خطرناکی وجود دارند که ناقل آنها پشه (Mosquito-borne diseases) است؛ این بیماری ها ناشی از باکتری، انگل یا ویروسی است که توسط پشه به بدن انسان منتقل می شود.

مالاریا، تب زیکا، تب دنگی، تب زرد، ویروس نیل غربی، چیکن گونیا (chikungunya)، آنسفالیت ژاپنی (japanese encephalitis)، آنسفالیت سنت لوئیس (Saint Louis encephalitis)، آنسفالیت لا کراس (La Crosse encephalitis) از جمله بیماری هایی هستند که توسط نیش پشه منتقل می شوند.

روزی به نام پشه‌ها

تاریخچه نامگذاری این روز به سال 1897 و زمان کشف ارتباط بین پشه و انتقال مالاریا توسط رونالد راس (Ronald Ross) باز می گردد. تاریخ 20 اوت (29 مرداد) به نام روز جهانی پشه (World Mosquito Day) نامگذاری شده است.

هدف از نامگذاری یک روز خاص به نام پشه ها، افزایش آگاهی در مورد علل و روش های پیشگیری از بیماری هایی است که توسط پشه منتقل می شوند و در صدر این گروه، بیماری مالاریا قرار دارد. محققان امیدوارند این روز بتواند انگیزه ای برای سایر پژوهشگران برای ادامه دادن تحقیقات رونالد راس، و جمع آوری کمک های مالی برای توسعه روش های درمانی موثر بیماری مالاریا باشد....

چرا ایرانی‌ها هر روز چاق‌تر می‌شوند؟

چاقی در ایران هراس‌انگیز شد... چاقی در زنان ایرانی بشدت رو به افزایش است... افزایش دو برابری مرگ‌های منتسب به چاقی و اضافه وزن در ایران......

عرضه‌ی دستیار صوتی سامسونگ برای تمامی کاربران

محمد جهانی: شرکت سامسونگ، به‌تازگی به‌روزرسانیهای جدیدی را برای سرویس‌های مختلف دستیار صوتی بیکسبی عرضه کرده است که از فعال شدن زودهنگام این دستیار صوتی تا مدتی دیگر خبر می‌دهد....